Все про дитячий сон
Сон для здоров’я вкрай важливий, а в дитинстві ― особливо. Коли в родині з’являється дитина, батьки задаються питаннями: скільки його потрібно укладати, а обов’язково в один і той же час, скільки годин він повинен спати, що покласти в дитячу ліжечко, як навчити малюка засинати самостійно. Питань багато ― відповіді на них читайте в нашому матеріалі.
Скільки годин сну потрібно дитині?
Всі діти різні, комусь потрібно більше сну, комусь-менше. Все залежить від віку дитини та її індивідуальних особливостей. Якщо дитина спить менше або більше, ніж рекомендується, ― це абсолютно нормально.
Однак у Національної служби охорони здоров’я Великобританії є рекомендації про те, різного віку, щоб виспатися і відчувати себе добре. Ці дані наведено в таблиці нижче.
Головний показник того, що дитина висипається, ― його поведінка і стан. Все добре, якщо малюк:
- засинає швидко і легко, приблизно через 20 хвилин після укладання;
- прокидається в гарному настрої;
- протягом дня не плаче, не вередує без причини і не різко активізується вечорами;
- засинає в машині, тільки коли настав час звичайного сну. Звичайно, є винятки: іноді дітей просто заколисує, хилить у сон, тим не менш, це може слугувати додатковим сигналом;
- не намагається відіспатися при будь-якій можливості, компенсуючи накопичений недосип.
Якщо дитина часто тре очі, не фокусує погляд на людях і іграшках, пізно ввечері або вночі стає більш активним ― швидше за все, він хоче спати або недосипає. Якщо дитина постійно спить більше норми ― це привід проконсультуватися з лікарем, оскільки сонливість може говорити про проблем зі здоров’ям.
Окремо варто сказати про новонароджених: протягом доби вони прокидаються і засинають постійно ― це нормально. Так відбувається, тому що до народження вони не відрізняють день від ночі і не знають, коли треба спати. Малюк починає розрізняти світлий і темний час доби з 2-3 місяців.
В який час дитина повинна спати?
Якщо є можливість, краще укладати дитину спати в один і той же час. Це допоможе сформувати звичку, і організм буде заздалегідь розуміти, що пора готуватися до сну. Є, підтверджують, що недолік сну, засвоювати інформацію, вчитися.
Звичайно, з-за різних обставин розклад може змінюватися, в цьому немає нічого страшного. Головне ― потім повернутися у звичний режим. Також варто звертати увагу на те, скільки дитина спав вдень, ― залежно від цього теж можна перенести час укладання.
Дитина не хоче або боїться спати один, вередують. Що робити?
Іноді причина може бути в тому, що дитина спить більше, ніж рекомендується, ― тоді укласти його складніше. У цьому випадку насамперед варто обмежити час денного сну ― тоді ввечері малюк буде готовий до основного сну.
Також ― це послідовність розслаблюючих дій, які повторюються щодня перед сном в один і той же час. Ритуал і налаштуватися на сон. Наприклад: масаж → переодягання в піжаму → читання казки.
Якщо дитина поки не розмовляє, важко зрозуміти, чому він не хоче спати або прокидається вночі. Це може відбуватися тому, що в кімнаті дуже шумно, прохолодно або, навпаки, дуже тепло. Також причиною може бути испачкавшийся підгузник або дитячі страхи. Якщо дитина намагається вибратися з ліжечка, важливо подбати про його безпеку ― наприклад, можна покласти на підлогу подушки та м’які іграшки.
Якщо дитина 5-8 років, прокидаючись вночі, скаржиться на нічні кошмари ―, попросіть розповісти, що йому снилося, що лякає. Вислухайте дитину, заспокойте, скажіть, що ви завжди поруч і готові допомогти, поясніть, що це всього лише сон. Якщо дитина боїться тіней або певних предметів ― приберіть їх, увімкніть нічник. Переведіть увагу малюка на іншу тему, наприклад, можна обговорити нещодавно прочитану казку або згадати приємні моменти за день. Залишіться з дитиною, поки він не засне. Вдень проконтролюйте, щоб малюк не дивився страхітливі фільми чи мультики.
Дитина часто прокидається вночі ― це нормально?
Так. Це відбувається тому, що протягом ночі фази швидкого й повільного сну змінюють один одного. Коли одна фаза підходить до кінця. Таке буває у всіх дітей.
Одні малюки засипають самостійно, і тоді батьки можуть навіть не знати, що вони прокидаються протягом ночі. Іншим дітям може знадобитися допомога дорослих, особливо якщо вони звикли засинати, наприклад, під час заколисування або годування.
Діти до трьох років іноді прокидаються вночі і годину або два сплять. Причин може бути багато: в кімнаті дуже жарко, холодно, ясно, шумно, у нього ріжуться зуби, дитина недавно перехворів, йому потрібно менше сну, він навчився чомусь новому і тепер відпрацьовує отриманий навик, коли прокидається.
Часті пробудження дитини, нічні пильнування дуже нудні для батьків, це може призвести до хронічного недосипання, безсоння, втоми і депресії. Щоб цього не сталося, потрібно спробувати навчити дитину засинати самостійно: якщо він прокинеться вночі, то зможе заснути без допомоги дорослого. Вчити самостійно засинати можна малюків старше трьох місяців.
Якою повинна бути кімната, де дитина спить?
Рекомендації про те, якою повинна бути температура в приміщенні, в різних джерелах дещо різняться. , температура повинна бути від 16 до 20 °С, ― 18-21 °С. При побоюванні, що дитині холодно, можна включити обігрівач, головне не ставити його поряд з дитячим ліжечком або шторами.
Крім того, лікарі рекомендують контролювати вологість повітря в приміщенні. Якщо повітря занадто сухий, це може призвести до висушування слизової носа дитини. В результаті малюк буде сопіти і частіше прокидатися. Оптимальна вологість становить 30-50%.
А якою повинна бути ліжечко?
Не варто класти в ліжечко ковдри, подушки, іграшки, м’які бортики або бампери ― вони збільшують ризик синдрому раптової дитячої смерті (СВДС). Потрібно залишити тільки пружний матрац, а зверху надягти на нього простирадло на гумці. Під неї можна також покласти тонкий наматрацник. Матрац повинен бути досить жорстким, перевірити це можна так: якщо натиснути на нього долонею, поверхню відразу повернеться в початкове положення, а натискання не залишиться і сліду. Занадто м’який матрац може призвести до перегріву або задухи.
Вдома дитина не повинна спати довго в автокріслі, прогулянковій колясці чи шезлонгу. Якщо в колясці є переносна люлька, можна використовувати її в якості ліжка.
Який одяг для сну вибрати?
Щоб дитині було тепло, краще надягти на нього піжаму або бавовняний комбінезон. Крім того, можна укрити його до грудей тонким ковдрою, але при цьому краї збоку необхідно заправити під матрац ― це потрібно для того, щоб дитина не зміг натягнути ковдру на голову, адже це збільшує ризик задухи. Також досить зручний спальний мішок: в ньому тепло, він фіксується і нікуди не піднімається. Якщо в приміщенні спекотно, дитина може спати в одному підгузку.
Переконатися, що дитина не перегрівся і не замерз, можна поторкавши його живіт. Не варто перевіряти температуру малюка за руками або стопах ― у дітей вони, як правило, холодніше, це нормально. Якщо ніжки і долоні стали плямистими або зблідли ― потрібно надіти рукавички, пінетки або шкарпетки.
Чи можна дитині спати з батьками?
Дітям до 6 місяців спати в своєму ліжечку в одній кімнаті з батьками. На думку, це знижує ризик синдрому раптової дитячої смерті.
Якщо дитина спить в окремому ліжечку, так легше організувати безпечний сон. Але іноді батькам простіше вкласти дитину поруч з собою, щоб нагодувати його, заспокоїти, ― в такому випадку необхідно дотримувати деякі умови, щоб зробити спільний сон безпечним і комфортним.
- Дитина не повинна перебувати між батьками і збоку, якщо він може скотитися з ліжка. За даними досліджень, папи сплять менш чутливо, ніж мами, і ризик придавити дитину уві сні збільшується.
- На одязі мами не повинно бути стрічок і тасьми довжиною більше 20 див.
- В ліжку, де сплять батьки і дитина, не повинно бути старших дітей і тварин.
- Батьки не повинні лягати в ліжко дуже втомленими, оскільки це зробить їх сон занадто міцним.
- Батьки не повинні вживати алкоголь, наркотики та заспокійливі засоби.
Якщо дитина народилася передчасно або при народженні мав недостатній вагу ― не варто укладати дитину спати поряд з собою, оскільки у таких дітей ризик СВДС вище. Якщо мати курила під час вагітності або курить в даний момент, теж не потрібно укладати дитину спати в батьківському ліжку.
Потрібно сповивати малюка перед сном? Як це робити правильно?
З одного боку, пелюшка, якою обернули дитину, нагадує йому материнську утробу ― це заспокоює малюка, допомагає йому заснути і спати довше. З іншого боку, у сповивання є й ризики: наприклад, якщо сповити ноги і стегна дитини занадто туго, це може призвести до вивиху стегна (дисплазії кульшового суглоба). Тому важливо сповивати малюка так, щоб ніжки залишалися вільними.
Малюк засинає під час годування. Це привід для занепокоєння?
Для дитини абсолютно нормально засинати в кінці годування, адже при цьому йому комфортно і він заспокоюється. Хвилюватися і боротися з цим не варто.
Небезпека в іншому: якщо під час годування мама теж засне, малюк може впасти або заплутатися в одязі. Лікарі не рекомендують годувати дитину в кріслі (у тому числі в кріслі-гойдалці) або на дивані, якщо мама хоче спати.
Крім того, дитина може звикнути засипати саме під час годування або гойдання, і йому складно буде засинати самостійно, якщо він прокинеться вночі. Період відлучення від грудного вигодовування може стати ще більшим стресом.
Якщо дитина засинає з соскою, хвилюватися теж не потрібно ― це. Однак давати соску потрібно тоді, коли дитина засинає, а не коли вже спить. Перед тим, як використовувати соску, важливо спочатку привчити малюка до годівлі грудьми.
Чого не можна робити перед сном у будь-якому випадку?
- Спати. Якщо дитина старше одного року, перерва між денним і нічним сном повинен бути не менше 4 годин. Наприклад, якщо ви плануєте укласти малюка спати в 10 вечора, він повинен спати з 6 вечора.
- Грати з телефоном або дивитися мультфільми. З-за вироблення гормону сну порушується і заснути стає складніше. Так що увечері краще приглушити світло у всьому будинку і не включати телевізор, не користуватися телефоном і планшетом.
- Давати дитині алкоголь або снодійне. Робити цього не варто, навіть якщо терпіння закінчується. Справа в тому, що вплив снодійних препаратів на дитячий організм ще недостатньо вивчено, тому давати такі ліки без консультації лікаря не можна.
Алкоголь теж не покращує сон і навіть дорослим не допомагає заснути ― його. Проте вважається, що, якщо годуюча мама вживає не більше однієї стандартної порції алкоголю в день, як правило,. Особливо якщо перед годуванням пройшло мінімум 2 години. Найбільш висока концентрація алкоголю в грудному молоці спостерігається через 30-60 хвилин після вживання напою і зберігається ще протягом 2-3 годин. ― це приблизно 350 мл пива з 5%-ним вмістом алкоголю, 150 мл вина (12% алкоголю), 45 мл міцного алкоголю. Важливо пам’ятати, що деякі напої можуть містити більше алкоголю, тоді порція буде інший.
Коли потрібно звертатися до лікаря?
Якщо у дитини задишка, кашель або хропіння і це заважає йому спати ― треба і розібратися, в чому проблема. При безсонні, настораживающем поведінці малюка уві сні варто сходити на прийом до сомнолога ― цей лікар займається дослідженням розладів сну і методами їх лікування.
Отже, підведемо підсумок
- Потрібно намагатися укладати дитину спати кожен день приблизно в один і той же час. Можна корегувати розклад, якщо малюк вдень спав менше або більше звичайного.
- Якщо дитина вередує, насамперед потрібно спробувати зрозуміти, що його турбує, і прибрати подразник. Допоможе підготувати дитину до сну виконання ритуалів.
- У дитячому ліжечку повинен бути тільки матрац і простирадло, потрібно прибрати подушки, іграшки, м’які бортики і бампери. Якщо ви приховуєте дитини ковдрою, потрібно заправляти його за краю матраца. Також можна використовувати спальний мішок.
- Температура повітря в кімнаті повинна бути близько 16-21 °С, а вологість 30-50%.
- Якщо ви пеленаете малюка, не закривайте йому обличчя і не використовуйте товсте ковдру. Ніжки залиште вільними.
- Краще не допускати, щоб дитина довго спала в шезлонгу, автокріслі або в колясці.
- Якщо дитина народилася недоношеною або з недостатньою вагою, якщо ви курите, дуже втомилися або вжили алкоголь ― не беріть дитину в батьківське ліжко, це небезпечно.
- Якщо вам хочеться спати, або ви втомилися, не годуйте дитину дивані або в кріслі. Якщо малюк звик засинати в обіймах мами, потрібно спробувати навчити його засипати самостійно.
- Перед тим, як укладати дитину спати, не давайте йому гратися з телефоном, дивитися мультфільми, не годуйте його занадто багато, не використовуйте снодійне або алкоголь, щоб малюк заснув. Краще заспівайте колискову, почитайте казку, зробіть масаж, щоб він розслабився.