21 порада щодо складання ментальних карт
Фраза «читати думки» на перший погляд звучить для нас як недосяжна супер-сила. Але, насправді, не так вже вона недосяжна. Розповімо і покажемо, як можна читати думки, створюючи ментальні карти.
Що таке ментальна карта
Ментальна карта, вона ж інтелект-карта, вона ж mind map – це техніка візуалізації мислення, яка дозволяє фіксувати та обробляти інформацію. В класичних версіях основна думка або ідея малюється в центрі ментальної карти, а всі додаткові – навколо.
Але майндмэппинг – це про креативне мислення, тому тут немає правил і формальностей. Можна малювати ментальні карти зліва направо, можна зверху вниз, можна «ромашкою» або «зірочкою». Головне – фіксувати хід думок у зрозумілій для вас формі.
21 рада по оформленню ментальної карти
1. Розташуйте аркуш для створення ментальної карти горизонтально
Так можна отримати максимальний простір, яке буде зручно заповнювати текстом і візуальними образами.
2. Виберіть, де буде знаходитися центральне поняття вашої ментальної карти
Від цього буде залежати загальний зовнішній вигляд інтелект-карти і те, як ви будете малювати гілки, наприклад, зліва направо, зверху вниз, по колу, ітп.
3. Створюйте ланцюжок логічних зв’язків
Генеруйте ідеї для вашої ментальний карти за схемою матрьошки, де одна випливає з іншої. Основне поняття веде до додатковим, а ті, у свою чергу, до наступного, і так далі.
4. Використовувати іконки і зображення
Крім пояснення тексту, вони можуть допомогти запалити у вас нові ідеї, викликати асоціативний ряд і «включити» вашу креативність.
5. Оформіть кожну гілку в особливому стилі
Вибір стилю може бути рандомним, а може викликати асоціації з необхідним змістом.
6. Знайдіть незвичайну форму для вираження зв’язків
Причинно-наслідковий зв’язок ваших думок в інтелект-карти можна ілюструвати не тільки гілками, а ще й іншими елементами. Наприклад, цифрами, як позначають параграфи в навчальних посібниках. Дайте номер кожному поняттю і того, яке до нього відноситься, і логіка мислення буде збережена без стрілок і ліній.
7. Додайте яскравих фарб
Яскраві кольори привертають увагу і здатні надати дизайну особливий настрій. Це особливо корисно, якщо ваша ментальна карта служить нагадуванням про важливих цілях.
8. Використовуйте картинки і
Це покращить сприйняття ментальної карти. Особливо корисно ілюструвати текст mind map, якщо вона застосовується для передачі знань або вивчення нової інформації.
9. Додати коментарі
Доповнюйте ваші поняття коментарями. Наприклад, вони можуть розкривати суть думки або відповідати на питання, у чому цінність тієї чи іншої ідеї.
10. Приділіть увагу поєднанню кольорів
Використовувати яскраві кольори в ментальній карті це дуже корисно, але не переборщите з кількістю. Букет з усіх кольорів веселки може заважати зосередитися, а от три-чотири добре сполучаються один з одним кольори зроблять інтелект-карту стильною і красивою.
11. Використовуйте різні шрифти
Різні стилі шрифтів допоможуть розділити ідеї і теми в вашій карті думок.
12. Використовуйте добре читаються шрифти
Пробуючи різні шрифти і їх поєднання у вашій mind map, є ризик захопитися. Не забудьте, що при всій красі і оригінальності зовнішнього вигляду букв важливо, щоб шрифт легко читався.
13. Виділіть питання
Якщо ви включаєте в текст вашої ментальної карти питання, придумайте, як їх оформити, щоб відокремити від інших понять. Наприклад, питальні речення можна підкреслити, обвести або помістити в центр «думки-хмарки».
14. Поекспериментуйте з різними фігурами
Поєднуйте різноманітні геометричні фігури та форми в своїй ментальній карті. Це допоможе акцентувати увагу на певних елементах або розділити сфери понять.
15. Проведіть мозковий штурм
Ментальні карти можуть бути відмінним помічником в активації творчого мислення, коли потрібно згенерувати ідеї. Визначте центральне поняття і записуйте все, що приходить в голову по темі. Не організовуйте інформацію і не думайте про зв’язки, просто проведіть мозковий штурм. А вже після можна подумати про те, як результат цього процесу може вам стати в нагоді.
16. Придумайте свою систему символів
Для випадків, коли за думками не наздогнати, або у вас є бажання замість тексту використовувати в ментальній карті тільки візуальні образи – придумайте свої позначення. Головне, щоб ви потім змогли їх розшифрувати.
17. Використовуйте не одне, а кілька центральних понять
Це особливо зручно, коли потрібно порівняти дві ідеї або прийняти рішення.
18. Спробуйте мінімалізм
У деяких випадках важливо зосередитися на головному, і тоді всі додаткові деталі і яскраві кольори відволікають. Спробуйте зробити свою ментальну карту мінімалістичною, використовуючи тільки текст і один-два кольори.
19. Змінюйте розміри, щоб виділити конкретні ідеї
Варіюйте розмір шрифту і товщину ліній в залежності від ступеня важливості ключового слова.
20. Експериментуйте з формою
Спочатку ментальні карти задумані як малюнок у формі дерева або павука, але, відштовхнувшись від цієї ідеї, можна йти далі, пробуючи будь-які інші фігури і образи для вашої mind map. Наприклад, ви можете зобразити перше коло понять у формі ромашки або ромба, а випливають з них розмістити поруч просто текстом. Не обмежуйте свою фантазію!
21. Використовуйте додаткові елементи дизайну
Наприклад, додайте в ментальну карту зображення, пов’язане з вашою темою, яка буде виконувати роль фону. Це може зробити дизайн інтелект-карти яскравіше і навести вас на нові асоціації та думки.