«Кучерявий метод» без наслідків: як насправді потрібно доглядати за кучерявим волоссям? Рекомендації лікаря-трихолога
Спеціальний догляд за кучерявим та в’юнким волоссям став яскравим трендом останніх сезонів. Ми розповідали про небезпеку і наслідки модного «кучерявого методу». А в цій статті медичний консультант і лікар-трихолог розповість, як насправді потрібно доглядати за кучерявим волоссям, щоб зберегти їх здоров’я та красу.
1. Головна проблема кучерявого волосся – сухість
Часто кучеряве і хвилясте волосся страждають від підвищеної сухості. Звідси – посічені кінчики, ламкість, розхристаний вигляд, зайва «пухнастість».
Чому так відбувається?
Стрижні волосся захищає зовнішня оболонка, яка складається з ороговілих клітин, заповнених кератином. Ця оболонка називається кутикулою, і вона схожа на черепицю або лусочки – плоскі і покладені внахлест пластинки.
У нормі ці лусочки щільно прилягають один до одного і захищаю внутрішню частина стрижня – кортекс – від зовнішніх пошкоджень (механічних, термічних, хімічних). А ще кутикула допомагає нам зберігати внутрішню вологу.
Щільність прилягання лусочок кутикули багато в чому залежить від вироблення шкірного сала – себума. Він як би змащує волосся по всій довжині, «пригладжуючи» кутикулу.
Але у кучерявого і неслухняного волосся вся ця захисна система працює не так добре – заважають завитки:
По-перше, вони не дають кожному жиру рівномірно розподілятися по всій довжині волосяного стрижня.
По-друге, в місцях згинів завитків кутикула піднімається – і це сприяє втраті внутрішньої вологи.
Як же вирішувати проблему?
Використовувати кондиціонер. Після миття треба обов’язково наносити на волосся кондиціонер – він пригладжує і «запечатує» кутикулу. Є сенс використовувати професійні кондиціонери-герметики, створені спеціально для ослаблених, сухих і пошкоджених волосся.
Застосовувати зволожуючі засоби. У цьому пункті ключове слово для нас – низькомолекулярна гіалуронова кислота (ГК). Ця речовина сама по собі – потужний фактор зволоження, вона притягує і утримує молекули води. Але є важливий нюанс – ЦК повинна проникати всередину волосяного стрижня, інакше вона буде залишатися на поверхні кутикули марною плівкою. Тому нам потрібна низькомолекулярна ЦК – менший розмір молекул покращує її проникаючу здатність. Шукати таку ЦК можна в складі масок в.
2. Як правильно мити кучеряве волосся? Підбір шампуню і правила миття
Трендовий «кучерявий метод» радить відмовитися від частого використання шампунів і обмежитися тільки кондиціонером для миття (метод ко-вошинга). Це неправильно – шкірі голови просто необхідно повноцінне і регулярне очищення. В іншому випадку пори забиваються жиром і продуктами обміну, волосяні фолікули (цибулини) страждають від нестачі кисню і токсичного навантаження – а це створює ризик порушення росту і надмірного випадання волосся. Нам це не потрібно.
Що ж робити?
Вибираємо правильний шампунь. Його ми завжди обираємо НЕ під тип волосся, а під тип шкіри голови. Тобто, якщо у вас сухе волосся, але жирна шкіра голови потрібен шампунь для жирної шкіри.
Моєму голову регулярно. Якщо голова швидко забруднюється – ми миємо її так часто, як цього вимагає її стан. При необхідності підбираємо шампуні, призначені для частого миття. НЕ намагаємося «перевчити» волосся рідкісним миттям – це неможливо. Якщо ж вас турбує надмірно активне вироблення шкірного сала – варто звернутися до трихолога. Можливо, проблема криється в порушенні гормонального фону і раціону харчування, а ці фактори можна коригувати.
«Мити голову гарячою водою, щоб краще змити жир»Стежимо за температурою води. – небезпечний міф. Занадто гаряча вода травмує шкіру голови і стимулює вироблення себума – волосся жирниться ще швидше. Тому вода повинна бути приємно теплою (близько 37-40 градусів).
Якщо ж ваша домашня вода дуже жорстка, можна розбавляти її невеликою кількістю лимонної кислоти або оцту, щоб пом’якшити.
Моєму шкіру, а не волосся. Шампунь потрібен для очищення шкіри голови. Тому при митті ми наносимо, розподіляємо і пеним по шкірі, а волосяне полотно не чіпаємо – в процесі миття шампунь стече по волоссю, і цього буде достатньо.
3. Як правильно сушити і розчісувати кучеряве волосся?
Давайте розберемо найпоширеніші помилки:
Не МОЖНА розчісувати мокре і сухе волосся
Вони ввібрали в себе вологу, стали більш важкими і еластичними, а лусочки кутикули розкрилися – тому волосся дуже легко травмувати або вирвати. Щоб цього уникнути, потрібно акуратно розчесати волосся ДО миття, ПІСЛЯ повного висихання. При цьому ми використовуємо дерев’яну гребінець з рідкими зубчиками, починаємо з кінчиків і поступово піднімаємося вгору, бережно розплутуємо вузлики пальцями.
А якщо волосся пушатся при розчісуванні? Проблему «пухнастого кульбаби» допомагає вирішити той самий запечатувальні кондиціонер-герметик, а ще – нанесення на сухі волосся незмивного догляду на масляній основі. До речі, багато незмивні продукти володіють ефектом антистатичний.
Не МОЖНА лягати спати з мокрим волоссям, надовго обмотувати голову рушником
Кучеряве волосся дуже довго сохнуть. А тепле і вологе середовище – роздолля для розвитку бактерій, які провокують шкірні захворювання.
Тому ми акуратно загорнути волосся м’яким рушником з бавовни або мікрофібри (не більше, ніж на 10-15 хвилин! ). НЕ розтираємо їх – інакше є ризик травмувати вологі волосся з розкритою кутикулою – краще дбайливо промокнути. І лягаємо спати лише тоді, коли волосся повністю висохли.
Не МОЖНА сушити голову феном без термозахисту
Самі по собі сучасні стайлінгові кошти досить безпечні для волосся – вони мають регулятор температур, іонізатор та інші захисні елементи. Але сухі й ослаблені волосся – все одно в зоні ризику. Тому потрібно не забувати про термозахист. Можна віддавати перевагу засобам для сухого волосся на масляній основі.
4. Як безпечно фарбувати кучеряве волосся?
Саме по собі фарбування – досить травмує процедура для структури волосся. Особливо, якщо волосся схильні до сухості.
Тому варто відмовитися від аміачних фарб і високовідсоткових (9-12%) окислювачів – вони легко пошкодити структуру волосся, і ви ризикуєте отримати «ефект кульбаби» або «клоччя». Безпечніше (і довгостроково економніше) відразу звернутися до хорошого майстра з професійними фарбами та сучасними засобами захисту при фарбуванні.