Родина

Міцна сім’я. Три компоненти, з яких складається щастя у стосунках

Ми народжуємося, ростемо, закохуємося і точно знаємо, що наступний крок – це сім’я. Робимо все, щоб якнайшвидше одружитися або вийти заміж, у крайньому випадку з’їхатися на загальну територію, щоб жити разом. Це все відбувається в ілюзії: нібито ми впевнені у своїх знаннях про те, що і як потрібно робити далі. Проте всі казки закінчуються словами: «Жили вони довго і щасливо», але як у них це виходило і в чому полягає глибинний сенс спільного буття, мало хто знає, незважаючи на достаток різнобічної інформації. Після довгоочікуваного сигнал фанфар ілюзія розуміння, що таке сім’я, розбивається об побут і рутину, а ми отримуємо невтішну статистику розлучень. Aif. ru звернувся до психолога, автора методики «Так-І-Так-трансформація» Олександру Некрасову-Грім, аби відкрити завісу таємниці побудови сімейного щастя.

Почнемо нашу розмову здалеку. За мотивами скульптурних зображень храму «Камарди» або «Чорна пагода» був написаний індійський еротичний трактат «Кама-Сутра». Це зробив лікар Ватьясана ще у II столітті до н. е. Багато чули про цьому трактаті, як про збірку картинок з позами для любовних утіх. Але мало хто знає, що у «Кама-Сутри» є вступ, який було написано індійським філософом Манкарой. Там сказано, що щастя в союз між чоловіком і жінкою має три джерела: задоволення тіла, продовження роду і набування багатства.

«Хоча цих слів дуже багато років, вони дали мені можливість сформувати перше розуміння суті відносин в далекому минулому. В той час була залізна завіса, і тільки завдяки самвидаву цікавляться люди передавали цю рукопис з рук в руки. Сам трактат я погано запам’ятав, а от слова врізалися у свідомість», – каже Олександр.

Схоже ця формула про життя, створена самим життям, тому що у чоловіка і жінки, як у дуже різних природних істот, повинні бути якісь серйозні причини, щоб йти разом по життю, долаючи всі її виклики.

Важливість близькості

Багато хто знає не з чуток, як рутина може зжерти все задоволення в парі, перетворивши спільне життя в існування і боротьбу. Чому ж люди залишаються один з одним, незважаючи ні на що? Що тягне їх один до одного і змушує зближуватися, незважаючи на проблеми? Це близькість, яку прагне кожен.

Наповнює відносини близькість народжується тільки тоді, коли чоловікові і жінці не страшно показати себе такими, які вони є. Не страшно бути справжніми, уразливими, в чомусь слабкими, ділитися своїми переживаннями і почуттями. Якщо обидва приймають один одного у своїй різниці і недосконалості, знають, що їх партнер теж поділяє їх точку зору. Якщо цього немає, то люди живуть разом, але всередині у них ниє порожнеча, а в парі відсутня близькість. З цієї душевної порожнечі вони йдуть шукати когось ще, хто допоможе їм стати зрозумілими і прийнятими.

Три джерела задоволення. Спираючись на свій досвід роботи з парами, Олександр робить висновок: «Якщо ми говоримо про парність, то, по всій видимості, повинен бути взаємний інтерес партнерів, на кордоні їх відмінностей і спільності. Якщо повернутися до трактату, то там сказано: “Потяг людини має три джерела: душу, розум і тіло. Потяг душі породжує дружбу, потяг духу і розуму породжує повагу, тіло жадає близькості””.

Перший джерело потягу – душевна близькість. Поєднуючи воєдино знання минулого і сьогоднішній досвід, Олександр продовжує: «Розмірковуючи про душевних стосунках і душевної близькості, ми можемо піти від зворотного і подивитися, які претензії пред’являють чоловік і жінка один одному, коли їх відносини розкладається. Нерідко ми можемо почути одні і ті ж слова: «Він (або Вона) мене не розуміє». Виходячи з цього, можна зробити висновок, що люди дуже потребують прийняття себе своїм партнером, потребують взаєморозуміння, у взаємопідтримці, у зустрічі душ або у тому, що багато хто називає “справжня дружба або “душевна близькість””.

Другий джерело потягу – духовна близькість. Коли у партнерів є загальні погляди на життя, спільні інтереси і спільні цілі, то таке джерело потягу називають «духовною близькістю». Піддавшись цьому духовному потягу, обидва партнера йдуть однією дорогою. У такому союзі багато поваги. Якщо духовні інтереси не збігаються чи перетинається, то це може стати причиною постійних конфліктів і навіть розриву. Так буває, коли одного з партнерів тягне на Канари, а іншого на Північний Полюс. Обидва відчувають себе розривання внутрішніми протиріччями: бути разом або йти за покликом свого духа.

Третій джерело потягу – тілесна близькість. І це не тільки секс, але і тактильний контакт, обійми, поцілунки. Якщо задоволення тіла відбувається з цих трьох джерел, то – це і є щастя. Якщо хоча б одного зі складових немає, то людина буде відчувати страждання. В цьому випадку у нього відбувається розщеплення, і він відправляється на пошуки відсутньої ланки, внаслідок чого віддаляючись від свого чоловіка, закриваючи своє серце, наповнюючись болем нерозуміння.

«Спираючись на терапевтичний досвід, можна помітити, що зараз нерідко задоволення від духовної і душевної близькості відсувають на задній план. На перше місце вийшло фізичний потяг. Люди стали часто фантазувати що-то про іншу людину, не прояснюючи його духовну і душевну складову, а зустрічаючись через тілесну близькість. Тільки потім вони починають думати, що їм робити з внутрішньою порожнечею, яка стає явною досить швидко. Раніше світські бесіди допомагали співвіднести себе з іншим людиною і зрозуміти, наскільки він підходить. Сьогодні все більше тих, хто після утихшей пристрасті несе своє душевне самотність окремо, незважаючи на те, що продовжують бути парою», – з деяким сумом зауважує Олександр.

Продовження роду

XXI століття – час, коли всі у великій кількості з’являються люди з концепцією «чайлдфрі», які намагаються залишити після себе свої досягнення, що впливають на життя людства. Раніше люди в загальній масі своїй задавалися питанням продовження себе і свого роду. Як не можна краще для цього підходять діти. В них можна побачити свою схожість або навпаки, несхожість, але можливість втілити те, чого у самих батьків не було. «Безумовно, діти – це щоденна турбота і велика відповідальність, але якесь задоволення в цьому теж є, якщо про нього не забувати і себе не ігнорувати, цілком віддаючись боргу», – додає психолог.

Набування багатства

Якщо ми говоримо про сім’ю, то добре, коли у неї є якась база. Ідеально, якщо вона переходить у спадок від батьків. Що робити тим, кому не пощастило? «Якщо немає матеріальної основи, то не варто чекати і намагатися самостійно поодинці її нажити. Люди завжди ефективніше в парі, в якій обидва можуть дозволити собі бути розслабленими, добре відпочивати і добре працювати. Також плюсом пари є поділ праці. Воно дозволяє перерозподілити ресурси одного з партнерів в конкретну область, вимагає уваги», – відповідає психолог. І робить важливий акцент, про який, в гонитві за грошима, забувають багато: «Задоволення в процесі заробляння та накопичення матеріального багатства відіграє ключову роль. Якщо людина напружений, його кругозір звужується і він перестає бачити можливості, які є навколо. Якщо він розслаблений, йому легше побачити нові шляхи реалізації своєї мети. Така людина більш привабливий для бізнес-партнерів і клієнтів».

Сім’я – це

Виходить, що чоловік і жінка збираються разом навколо трьох складових: задоволення і близькість, продовження роду і набування багатства. Індуси вірно підмітили, що саме ці три частини, реалізовані в парі, роблять людей щасливими, а рід міцним. Незважаючи на те, що минуло не одне століття, висновки психолога невблаганні: «На сьогоднішній день нічого не змінилося. Якщо не буде задоволення і близькості, то чоловік і жінка довго не протягнуть разом. Їх внутрішнє напруження позначиться і на дітях, і на досягненнях. Якщо не буде дітей, то рід закінчиться на цій парі. Якщо вони не будуть створювати багатство, то сім’я і діти будуть жити в поганих умови, в подчинительном положенні».

Для досягнення цього чоловікові і жінці необхідно доповнювати один одного не тільки в ліжку, але і в поглядах на життя, уміння робити вибір, приймати рішення, аналізувати, відчувати. Для цього необхідно поважати і любити один одного, приймати іншого таким, який він є, а не таким, яким потрібен. Давати йому місце бути собою і використовувати його відмінності для посилення пари. Якщо подружжя, навпаки, намагаються урвати один у одного останнє, висміюють відмінності іншого, змагаються, хто краще і розумніше, то цю сім’ю буде хитати, як у шторм рибальський човен. Те, що чоловік і жінка вибрали, вони можуть побачити на власні очі, уважно подивившись на свої результати.